Jak wynika z przeprowadzonych analiz, szeroko rozumiana problematyka występowania opłat za energię bierną istnieje w dużym stopniu u jednostek sektora finansów publicznych z tzw. "budżetówki", do których zaliczają się m. in. urzędy, szkoły, przedszkola, żłobki, szpitale, hale widowiskowe, obiekty sportowe, domy kultury, teatry, muzea, itp. pozostałe jednostki samorządowe.
W odpowiedzi na znaczne występowanie tego zjawiska w całym sektorze publicznym, NIK i URE opracowały zalecenia wskazujące niezbędne do zastosowania procedury związane z optymalizacją wydatków na energię elektryczną.
Źródło: Urząd Regulacji Energetyki (link)
Jak optymalizować koszty energii elektrycznej w sektorze publicznym?
URE rekomenduje jednostkom sektora finansów publicznych najlepsze sposoby na ograniczenie wydatków za prąd opracowane przez Najwyższą Izbę Kontroli
[...]
Szczególną grupą odbiorców, która ponosi znaczne wydatki na energię elektryczną, są jednostki sektora finansów publicznych. O ile podmioty takie - wydatkując środki publiczne - zwracają baczną uwagę na uzyskanie oszczędności z tytułu zakupu energii czynnej dążąc również do zmniejszenia jej zużycia, to brak jest świadomości i wiedzy odbiorców, że mogą także mieć wpływ na część rachunku płaconą za dystrybucję energii. A te wydatki stanowią 40 proc. rachunków za energię u tego rodzaju odbiorców.
W okresie od 3 grudnia 2019 r. do 28 maja 2020 r. NIK skontrolowała sposób dokonywania zakupów energii przez jednostki sektora publicznego i stwierdziła, że większość skontrolowanych jednostek nie stosowała zasady oszczędnego wydatkowania środków publicznych przy dokonywaniu zakupu usług dystrybucji energii elektrycznej.
W toku kontroli ustalono, że w badanych 22 jednostkach potencjalnie oszczędności - tylko z tytułu optymalizacji opłat w części dystrybucyjnej rachunku - mogły wynieść 10,7 mln zł. NIK oszacowała zatem, że potencjalne oszczędności jednostek sektora finansów publicznych w kraju na rachunkach za dystrybucję prądu w 2019 r. mogłyby wynieść nawet ponad 115 mln zł.
[...]
NIK i URE radzą jak oszczędzać na opłatach za dystrybucję energii
[...]
Jak optymalizować koszty ponoszone na energię elektryczną?
Podmioty publiczne, rozliczające się w grupach taryfowych C2x i B2x, mogą zaoszczędzić na wydatkach za dystrybucję energii elektrycznej poprzez:
- zamówienie mocy umownej dostosowanej do faktycznych potrzeb jednostki w poszczególnych okresach rozliczeniowych;
- zastosowanie wielostrefowej grupy taryfowej dopasowanej do zużycia energii czynnej w określonych godzinach doby;
- instalowanie układów kompensacji pozwalających na zmniejszenie zużycia energii biernej.
[...]
|
Do pobrania (PDF): Poradnik wydany przez NIK i URE
Wraz z rokiem 2025 operatorzy energetyczni kolejny raz podnieśli opłaty za dystrybucję energii biernej. |
Odnotowane podwyżki na przestrzeni ostatnich lat w stosunku do każdego kolejnego roku wyniosły:
- w 2022/2023 - wzrost cen o 10,05%
- w 2023/2024 - wzrost cen o 88,33%
- w 2024/2025 - wzrost cen o 44,98%
|
Jak kształtuje się to w realnych cenach przedstawia poniższy wykres |
 |
Zacznij oszczędzać już dziś! - Skontaktuj się z nami, to wszystko, resztę zostaw specjalistom... :)
889 137 099
|